ORGANIZAČNÉ PRAVIDLÁ SÚŤAŽE 

„RESCUE ŽILINA 2024“

27. – 28. september, 2024 v Žiline

Propozícia na stiahnutie


I. O súťaži

Súťaž Rescue Žilina – Súťaž First Responderov Slovenského Červeného kríža (ďalej súťaž) je previerkou zručností a vedomostí posádok dobrovoľných záchranárov Slovenského Červeného kríža (ďalej SČK) – First Responderov v oblasti poskytovania rozšírenej prvej pomoci. Posádka je zložená z dvoch členov, ktorí absolvujú súťažné stanovištia na vopred určenej trase. 

Súťaž Rescue Žilina vznikla na podnet dobrovoľných záchranárov v roku 2019, ako túžba posúvať svoje praktické zručnosti na základe odporúčaní odborníkov z praxe prítomných na stanovištiach. V roku 2024 sa uskutoční už 3. ročník.


II. Účastníci súťaže

Súťaže sa môžu zúčastniť výlučne členovia Slovenského Červeného kríža resp. dobrovoľníci, ktorí vykonávajú činnosť first responderov na asistenčných službách v poskytovaní prvej pomoci na územných spolkoch SČK a majú absolvované vzdelávanie First Responder alebo iné vzdelávanie v prvej pomoci (tréningy prvej pomoci, 101 hod. kurz a pod.) Minimálna veková hranica je 18 rokov, avšak s písomným súhlasom zákonného zástupcu môže súťažiť aj 17.ročný dobrovoľný záchranár SČK.

Súťaž je určená laickým záchranárom – laickým poskytovateľom prvej pomoci. 

Zo súťaže sú vylúčené osoby, ktoré dosiahli vzdelanie zdravotnícky záchranár /urgentná zdravotná starostlivosť v príslušnom štúdiu, ošetrovateľstvo / diplomovaná zdravotná sestra alebo všeobecné lekárstvo.

Zo súťaže  sú tiež vylúčené osoby, ktoré sú v priebehu štúdia urgentná zdravotná starostlivosť/zdravotnícky záchranár v ročníku, kedy absolvujú prax na záchrannej zdravotnej služby (denná forma 2.ročník/ externá forma 3.ročník), alebo vo štúdiu všeobecné lekárstvo v 3. ročníku. Vylúčení zo súťaže sú taktiež vodiči záchrannej zdravotnej služby.


III. Organizátor

Súťaž vyhlasuje a organizuje Slovenský Červený kríž, Územný spolok Žilina, so sídlom Moyzesova 38, 010 01  Žilina, v spolupráci s poskytovateľmi urgentnej zdravotnej starostlivosti, ako rozhodcovským zborom.


IV. Registrácia

Registrácia prebieha výlučne elektronickou formou prostredníctvom registračného formulára na webovom sídle. Posádka sa musí registrovať naraz – t.j. obaja členovia posádky v jednej registrácií.

Súťaž sa organizuje na vlastné nebezpečenstvo. Súťaž prebieha za každého počasia a neberie sa ohľad na únavu, poveternostné podmienky, fyzické alebo psychické vyčerpanie. 

Deadline na registráciu je uvedený priamo v registračnom formulári.

Kapacita registrovaných posádok: 15 posádok.


V. Registračný poplatok - štartovné

Štartovné pre rok 2024 je v sume 30€ na osobu. Štartovné je formou príspevku na náklady na stravu.

Ubytovanie je formou internátu na Strednej zdravotníckej škole v Žiline.

Registračný poplatok je potrebné uhradiť najneskôr pri prezencii v deň súťaže.


VI. Súťažné stanovištia

Súťaž prebieha vo večerných a nočných hodinách 27. septembra a počas celého dňa 28. septembra. Súťažiaci sú v pozíciách first responderov zabezpečujúcich asistenčnú službu prvej pomoci. Sú vyzývaní na asistenciu prostredníctvom telefonátov – výzvy na mobilný telefón posádky s adresou.


Na každom stanovišti súťažiacich čaká úloha, ktorá preverí ich pripravenosť v zasahovaní pri úrazoch, náhlych stavoch, mimoriadnych situáciách či spolupráci s ostatnými zložkami IZS. Používanie vysielačiek a mobilných telefónov okrem prijatia výzvy na jednotlivých úlohách je zakázané. Časový limit je vždy spresnený na stanovisku súťažnej úlohy. 


Potrebné vybavenie vo forme zdravotníckeho batohu si každá posádka nosí so sebou sama (podľa zoznamu v prílohe). Prístrojové či doplnkové vybavenie, ktoré má posádka použiť bude na každom stanovišti dostupné podľa charakteru úlohy. Na súťažné úlohy sa posádky presúvajú výlučne pešo! Je zakázané diskutovať o stanovištiach a zadaniach s ostatnými posádkami medzi sebou!


VII. Potrebné vybavenie

Zdravotnícky batoh (s výbavou podľa prílohy), mobil s GPS, powerbank, pevná obuv, uniforma SČK, tričko SČK, nepremokavý odev (pršiplášť), dostatok jednorazových rukavíc, čelová lampa, osobný batoh, písací blok, pero, fixa.


VIII. Hodnotenie úlohy

Jednotlivé úlohy sú hodnotené podľa tabuliek súťaže „Rescue Žilina 2024“. Za každý správny postup sú prideľované posádke body. Úkon je hodnotený vtedy, ak posádka úkon reálne vykoná na figurantovi/figuríne! Pokiaľ ide o diagnostiku vyhodnocovanie fyziologických funkcií, rozhodca povie hodnotu až po reálnom vyšetrení fyziologickej funkcie. Okrem volania na KOS, resuscitácie či vykonávania úkonov s možným porušením celistvosti pokožky figuranta či zásahu, ktorý by ublížil figurantovi, všetky postupy, úkony a merania sa vykonávajú reálne.

Hodnotí sa prístup k pacientovi, zachovanie bezpečnosti first respondera, postupy ošetrenia úrazu či stavu, zvládanie situácie, komunikácia s pacientom, odber anamnézy, prvotné a druhotné vyšetrenie, meranie fyziologických funkcií, asistencia zdravotníckemu záchranárovi, psychologická prvá pomoc, spolupráca so zložkami IZS, celkový dojem, postup v zhode s BOZP a hodnotenie figuranta. Vyhráva posádka s najvyšším počtom bodov zo všetkých súťažných úloh dohromady. 


IX. Debrífing

Po každej súťažnej úlohe rozhodca v krátkosti do 4 minút zhodnotí správnosť výkonu (ošetrenia, spolupráce, prístupu, manažmentu a pod.). Debrífing je prísne ohraničený časom 4 minút a nie je možné ho predlžovať. Záverečné hodnotenie stanovíšť a rozprava sa uskutoční po ukončení celej súťaže pred vyhlásením výsledkov.


X. Protesty

Protest je možné podať hneď po debrífingu na stanovišti a je potrebné ho podať v písomnej podobe do rúk rozhodcovi stanovišťa. Protest sa posúva hlavnému rozhodcovi. Vyjadrenie hlavného rozhodcu je konečné. 


XI. Diskvalifikácia

Zbor rozhodcov môže diskvalifikovať posádku v prípade, že sa zistí podvádzanie alebo porušenie organizačných pokynov. Súťaž prebieha v zmysle fair-play a v duchu siedmych princípov Červeného kríža. Diskvalifikované môžu byť tiež posádky, ktoré svojim správaním poškodzujú meno SČK a nedodržujú sedem princípov Červeného kríža. Rozsah diskvalifikácie (odňatie bodov či vylúčenie zo súťaže) určuje zbor rozhodcov.


XII. Ubytovanie a strava

Ubytovanie je pre posádky, ktoré cestujú z diaľky zabezpečené na internáte Strednej zdravotníckej školy v Žiline. 

Stravovanie a občerstvenie je zabezpečené pre každého súťažiaceho, figuranta i rozhodcovský tím. 


XIII. Organizačný tím 

V prípade akýchkoľvek otázok ohľadom súťaže sa obráťte prosím na zodpovedenú osobu: 


Mgr. Bc. Peter Martinek, MBA, MPA – 0948 103 475, peter.martinek@redcross.sk


ČASOVÝ HARMONOGRAM


27. september 2024


16:00 Príchod, registrácia (ÚZS SČK Žilina), ubytovanie na internáte 


18:00 Otvorenie súťaže, sľuby, pokyny


19:30 Štart nočnej etapy


Po ukončení nočnej etapy – presun na internát/na vlastné ubytovanie

(Internát Strednej zdravotníckej školy, Hlboká cesta 23, 010 01 Žilina)




28. september 2024


08:00 Stretnutie súťažiacich na ÚZS SČK Žilina


08:15 Štart dennej etapy


15:00 Ukončenie dennej etapy, rozprava


15:30 Vyhlásenie výsledkov



Organizátor je vyhradzuje právo zmeniť časový harmonogram.

Mapa súťažných stanovíšť bude pridelená súťažiacim na začiatku dennej etapy. 




Zoznam potrebného vybavenia – Zdravotníckeho batohu


• Batoh (ideálne zdravotnícky vo forme ruksaku či tašky)

• Samorozpínací dýchací vak + rezervoár + spojovacia hadička na kyslík 

• Dospelá maska k dýchaciemu vaku + filter

• Pulzný oximeter (môže byť aj nefunkčný)

• Manuálny tlakomer s manžetou a manometrom (nafukovací s balónikom)

• Fonendoskop

• Glukomer, testovacie prúžky, lancety (môže byť aj po exspirácií či nefunkčný)

• Vyšetrovacia diagnostická lampa (vyšetrovacie pero)

• Taktický turniket (C.A.T, SOFT, ...)

• Nožnice

• Pinzeta

• Elastické ovínadlá

• Hydrofilové ovínadlá

• Krycie gázové štvorce

• Gázové tampóny

• Tvarovateľná dlaha (SamSplint) 90cm

• Trojrohé šatky

• Pruban

• Náplaste

• Leukoplast na cievke

• Ľad v spray (Cryos,...) (aj po exspirácií)

• Hydrogél na popáleniny (aj po exspirácií)

• Aspirín protect /Anopirín 100mg (aj po exspirácií)

• Hroznový cukor

• Carbosorb/Carbo/ Aktívne uhlie (tbl/prášok) (aj po exspirácií)

• GelitaSpon (hemostatická pena)

• Dezinfekčné štvorce

• Dezinfekčný prípravok do rán

• Zápisník

• Fixka a pero

• Jednorázové rukavice vo svojej veľkosti

• Deka